Türklerin Tasarladığı ve Hazırladığı En Uzun Tasarım Butik Pasta

Alanyalı aşçılar, 15 Nisan 2006’da 2 bin 720 metre, 21 santimetre uzunluğunda dünyanın en uzun muzlu rulo tasarım butik pastasını yaparak rekor kırmışlardı. Çalışmaya 35 tesis, 285 aşçı ve vatandaşlar da destek vermişti. Pastanın yapımında, 159 bin yumurta, 5 bin 512 kilogram toz şeker, 5 bin 512 kilogram un, 795 kilogram pasta katkı maddesi, 265 kilogram kabartma tozu, 1060 kilogram pasta yağı, 5 bin 300 litre süt, 700 kilogram toz şanti, 2 bin 650 kilogram muz, 255 kilogram kiraz şekerleme, 2 bin 650 litre su kullanılmıştı.

 

 

Dünyanın En Büyük Tasarım Butik Pastası

16 metre uzunluğunda ve 1.000 kilogram ağırlığında olan İtalya’da pişmiş dev bir tasarım butik pasta, dünyanın en büyük pasta heykeli için dünya rekoru kırdı. 16.46 metre uzunluğunda 13.94 metre genişliğinde tasarım butik pasta, İtalya’nın bir haritası ve Pisa Kulesi ve Alpler de dahil olmak üzere en ünlü yer işaretleri ile süslendi.
İtalyan haber ajansı Ansa’nın bildirdiğine göre, pastanın toplam yüzey alanı 244 metrekare ve bir tondan (1.000 kg) fazla. Pasta, şekeri krema ile kaplayan büyük bir sünger tabanı ile yapıldı. İtalya Pasta Tasarımcıları Ulusal Birliği’nden yaklaşık 300 pastane ve tasarımcı, Milan Ticaret Fuarı’ndaki Hobi Show’da sunulan tatlıyı tamamlamak için dört gün çalıştı.
Rekor onaylandıktan sonra pasta 12.000 ayrı porsiyon halinde kesildi ve Milano Ticaret Fuarı’ndaki ziyaretçilere dağıtıldı.

 

Dünya’nın En Pahalı Tasarım Butik Pastası

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan bir kişi, kızlarının doğum günü için benzersiz bir şey ararken şimdiye kadar satın alınan en pahalı tasarım pastayı satın alırdı ancak, aklında bir dünya rekoru yoktu. Tam olarak olan buydu ve pasta tasarımcısı Debbie Wingham hayatını sonsuza dek değiştirecek bir telefon aldığında her şeyden habersizdi. Debbie pasta tasarımını bir moda pistine benzetmek için tasarladı ve bu tasarım butik pasta yaklaşık iki metre olduğu için, rahatça istediğini başarabildi. Aynı zamanda bu moda pistini modellerle doldurdu (yenilebilir modellerle) ve modelleri ve modaya uygun kıyafetler ve aksesuarlar giydirdi ki onlar da yenilebiliyordu. Maliyetin büyük kısmı, 45 milyon dolar değerinde farklı farklı renklerde elmaslar içeren bir değerli taşlar eklendiğinde geldi. Bu 75 milyon dolarlık tasarım butik pasta şu anda dünyanın en pahalı tasarım butik pastası için rekor seviyedir.

Views 1159
Likes 0

icakedblogadmin

Bütün yazıları gör

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir