Neden çocuk gelişimi?

      İçinde bulunduğumuz dünya ne kadar iyi ya da ne kadar kötüyse, bu durum tamamen biz insanların marifeti. Hepimiz karakterimizde barındırdıklarımızı dünyaya yansıtıyor ve onu bambaşka bir yer haline çeviriyoruz her bir dokunuşumuzla. Peki daha iyi bir dünya mümkün mü? Kesinlikle mümkün. Herkesin hayallerini süsleyen o dünyaya geleceğe yatırım yaparak ulaşabiliriz ve pek tabii bunun yolu çocuklarımızı daha iyi eğitmekten geçiyor. Onlar daha iyi eğitilerek,  daha iyi insanlar olacaklar ki dünyayı kendi dokunuşlarıyla daha yaşanabilir bir yer haline getirsinler.

 

 

 

 

Televizyon karşısına bırakmak geliştirir mi?

     Geliştirir tabiî ama bazen içlerindeki şiddeti, bazen korkuyu bazen de umutsuzluğu geliştirir ve yaratıcılıklarında da geriye doğru çok büyük bir adım attırır. Yani amacınız yeni bozuk zihinleri yetiştirmekse kesinlikle doğru araç televizyon. Hiç çekinmeden çocuğunuzu karşısına bırakabilirsiniz bir gün boyu. (Duyanlara duymayanlara: Yazar burada sarkastik davranıyor, çocuğu al o televizyonun önünden hemen. Aldın dimi? Aferin.)

 

 

 

Peki ne yapmalı?

        Çocuk gelişimi öncelikle eğlenceli ve çocuğun ilgisine hitap edecek bir düzen de olmalı ki çocuk sıkılmadan, bunalmadan istediği alanda kendini ifade edebilsin. Bu yüzden çocuğun yaşına, eğilimlerine ve yeteneğine göre bir hobi bulunup, yönlendirilebilir. Spor, sanat ve diğer yetenekleri gerektiren alanlar(mesela pastacılık) çok önemli alternatiflerdir. Çünkü, zihin gelişiminde hayli büyük katkılarının olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

 

 

 

 

 

Pastacılık hobisinin artıları ve eksileri

Çocuğunuzun yaratıcılığını en özgür ve eğlenceli şekilde ifade edebileceği alan olması bakımından kesinlikle her çocuğun bir defa denemesi gereken türden bir aktivitedir pastacılık. Bu ilgi alanı, ellerini kirletmekten çekinmemeyi, hayal gücüyle neler yapabileceğini görmeyi ve sorumluluk alarak elindeki malzemelerle ortaya neler koyabileceğini öğretir kişiye. Kim bilir belki de geleceğin en büyük butik pastacılarından birisi olacak yeteneği ve çabasıyla çocuğunuz.

Tabi bu güzel artıların yanı sıra, küçük bir çocuğa etrafı bolca batırabileceği kadar malzeme veriyor olmak da söz konusu. Peki bunun için ne yapılabilir? Çözüm son derece kullanışlı ve basit aslına bakarsanız. Online olarak, bilgisayar başında pastacılık yapabileceğiniz bir çok oyun var ve hatta,  https://www.icaked.com/Editor adresinde olduğu üzere çocuğunuzun yaptığı pastayı bir ödül olarak çocuğunuza hediye ederek gerek kendiniz gerek çocuğunuz için lezzetli anlar yaratabilirsiniz. (Dipnot: Kendi butik pastanızı tasarlayıp, online olarak sipariş etmeniz için çocuk sahibi olma şartını aramıyoruz. Lezzetli anlar geçirmek ve yaratıcılığıyla hayal gücünü pastasına yansıtmak isteyen herkese kapımız açık. “Ne olursan ol yine gel”  Mevlana duruşlu çılgın site https://www.icaked.com)

 

 

Son Söz

        

    Kısaca toparlamak gerekirse, geleceğe yapılabilecek en büyük yatırım çocukların kendini geliştirmesine ön ayak olmaktır. Yaratıcılıklarını ve enerjilerini en mutlu olacakları şeye kanalize etmeleri, hepimizin geleceğe umutla bakmasını sağlayacak yegane dayanaktır. Siz de bu konuda elinizden geleni yapmak istiyorsanız, geleceğin butik pastacılarını üstte bulabileceğiniz linkler aracılığıyla yetiştirebilirsiniz. Gününüz yaş pasta kadar tatlı geçsin efendim.

 

 

Views 2434
Likes 3

icakedblogadmin

Bütün yazıları gör

16 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kısmetse 3 ay sonra çocuğum olacak. Dolayısıyla tüm günü mü çocuk gelişimi okuyarak geçiriyorum. Bu yazı da gerçekten güzel fikirler verdi. Çok teşekkürler yazar(bey/hanım) :))

 • 3 yaşında bir kızım var. 5 yaşına geldiğinde pastacılığa yönlendirmeyi düşünüyorum. Yazı da gerçekten güzel fikirler edinmemi sağladı. Teşekkürler sayın yazar:)

 • Çocuk gelişimine önem vermek zorundayız cidden. Şiddet yerine sanata,pastacılığa yönlendirip güzel bi gelecek yaratabiliriz çocuklarımıza

 • Çocuk gelişimi için hobilerin önemi tartışılmayacak derece büyük. Kavga dövüş yerine keşke hepsi pastacı,ressam,müzisyen olsa…

 • Çocuğun yaşının biraz büyük olması gerekir sanırım pastacılık için ama editör sıkıntıyı giderebilir. Sonuçta her yeri kirletebilir çocuk. Bilemez ki.

 • Çocuğumun pastacı olmasını çok isterim, biraz aklı ermeye başlayınca bu hobiye yönlendirmeyi düşünüyrum. Umarım o da sever:)

 • 2 yaşında bi oğlum var. Her gün onunla beraber pasta tasarlıyoruz editörde, geçen hafta sipariş bile verdik hatta yaptığımız pastayı. Elinize sağlık:)

 • Çocuklar geleceğimizdir. Bu yüzden onları daha çok sanata ve spora yönlendirir de kötü şeylerden uzak tutarsak bu geleceğe yatırım olur. Pastacılık fikri de gayet hoş:)

 • Şu yazıyı herkes okusa da çocuklarına ona göre bir yön çizse keşke..

 • Çocuğuma şimdiden pastacılık aşılamaya başladım. İnşallah devam eder hep:)

 • Çocukların gelişiminde okul kadar hobilerin de çok büyük bir önemi var. Boş zamanlarında neler yaptığı,bir insanı en net tanımlayan şeydir. Güzel hobilere sahip çocuklar ilerde de güzel insanlar olacaktır kesinlikle. Pastacılık gibihobilerin çocuklar arasında daha yaygın olması lazım

 • Çok önemli bi konuya parmak basmışsınız yazar(bey/hanım) tebrikler. Ellerinize sağlık. Çocuklarımızın geleceği için böyle yönlendirmeler şart.

 • Her söylediğinize bire bir katıldığım bir yazı. Ellerinize sağlık sayın yazar.

 • Ben de yorum yapan diğer arkadaşlar gibi, çocuğumun şiddete yönelmesindense pastacılık gibi güzel bir mesleğe yönelmesini tercih ederim. Yazı önemli bir mesaja sahip. Tebrikler

 • yeğenim 2 yıldır pastacılık kurslarına gidiyor,şimdiden daha olumlu bi hali olduğu görülüyor. Gerçekten çok önemli hobiler çocuk gelişiminde.

 • Çocuklara önem vericez ki gelceğimiz güzel olsun. Kavga dövüş yerine böyle güzel hobilere yönlendirsek tüm çocuklarımızı, ülke bambaşka bir yer olur