Neyi, Ne İçin Kutlamak?

İnsan hayatı, iki büyük nokta arasındaki uzun bir maraton ve ne kadar zorlu olsa da o kadar sevilesi bir serüvendir. Her anın eşsiz ve geri döndürülemez oluşu da bazı özel zamanlarda ciddiyeti bir kenara bırakarak, bir şeylerin tadını çıkartmayı gerektirir. Doğum günleri, sevgililer günü, yıl dönümleri, mezuniyetler ve daha birçok özel gün de bu sebeple kutlamalarla eşleşmiştir aklımızda.

 

Nasıl Kutlamak?

            Bir kutlama yapmak için tüm şehri haberdar etmek, mahalleleri kapatmak yahut milyonlarca havai fişeğe ihtiyaç yoktur asla. Önemsenen kişiler bir aradaysa her kutlama en unutulmaz güne dönüşme potansiyeline sahiptir ama kişilerin görüş ve algılarına göre değişir normallik ve anormallik kavramları. Bu yüzden basit bir sebebin çılgın bir kutlamaya sebep olduğuna da şahit olunur zaman zaman (Dipnot: Kesinlikle bir zararı yoktur. Fırsatını bulduğunuzda deneyiniz:) ).

 

Kutlamaların Demirbaşı, Olmazsa Olmazı: Pasta!

            Pasta, diğer tüm gıdalar arasından sıyrılıp, kutlamaların sembolü olmayı başarmış bir yiyecektir ve kesinlikle her kutlamayı çok daha büyük mutluluk katsayısına sahip bir faaliyete dönüştürür. Bu yüzden “pasta kesmek” gibi bir seremoni hayatımızda yer tutar. Doğum günü mü? Düğün mü? Hiç fark etmez. O pasta hep oradadır ve sadece görünümü değişir. (Kendi düğün pastalarından daha küçük evlerde oturan çiftler tanıdığım doğrudur. Ne gerek vardı abi? )

 

Doğum Günü Pastası ve Pastalı Kutlamaların Tarihi

            İlk doğum günü kutlaması Mısırlılar’da görülür. Firavunlarının doğum gününü bir festival haline getirip tüm Mısır halkının katılacağı şekilde organize etmişlerdir. Tabiki o zamanlar kutlamalarda yaş pasta gibi tasarımlar değil de daha geleneksel yiyecekler tüketiliyordu. Mısır Medeniyeti’nin başlattığı kutlama geleneği 1200’lü yıllarda Almanlar tarafından bugünkü son haline getirilmiştir. Tahmin edebileceğiniz üzere, yaş pasta aracılığıyla. Doğum günü pastası varsa üzerine dikilmiş mumlar da vardır. ”Üstün Alman Dehası” bunu da düşünüp, mumları sembolik bir anlam taşıyacak biçimde pastalara dahil etmiştir. Her yaş için bir adet mum ve bir de fazladan. Fazla mumun anlatmaya çalıştığı şey ise, kutlama sahibini hayatın bir gün sona ereceğinin farkına vardırmak. (Neden yani? Bırak doya doya kutlasın çocuk. Ne alıp veremediğin var? İbretlik Tespit: Kesin kıskanç akraba vakası bu.)

 

Günümüzde, Pastaların Geldiği Son Nokta : Butik Pasta

            İster teknolojinin nimetleri deyin, ister pastacılığın evrimi ama reddedemeyeceğimiz bir gerçek var ki artık hayal gücünüzün elverdiği her pastaya sahip olabilirsiniz. Çünkü tasarım pasta diye bir furya söz konusu ve gerçek bir çılgınlık halini almış durumda. Eskide kalmış yaş pasta fikirlerini bir kenara bırakın ve kendi pastanızı kendiniz tasarlayın. İşin güzel yanı ise şu ki hiçbir zahmete katlanmadan, oturduğunuz yerden hayalinizdeki pastayı somut bir hale getirip, kapınıza kadar ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Anlayacağınız minimum zahmet, maksimum lezzet.(Büyük hizmet: Hemen şu adresten pastanızı tasarlamaya başlayabilirsiniz https://www.icaked.com/Editor )  Daha üflediğiniz mumlar sönmeden dileklerinizin gerçekleşmesini temenni ederim:)

 

Views 2366
Likes 2

icakedblogadmin

Bütün yazıları gör

16 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Doğum günü saplantısı olan biri olarak , okuduğum en akılda kalıcı yazılardan biri buydu sanırım

  • Doğum günü havasına bayılıyorum ya. İnsanın en mutlu olduğu gün herhalde yıl içinde:))

  • Kıskanç akraba olayına çok güldüm ya 😀 güzel yazı olmuş elinize sağlık:)

  • Doğum günüme 1 hafta kaldı. Bizimkiler yine her zaman ki gibi bi sürpriz yapacak bakalım ama ne olacak:)) doğum günü hastaları için gerçekten harika bi yazı olmuş. Elinize sağlık:)

  • Sürpriz yapmaya bayılıyorm sevdiklerime doğum günlerinde. Bundan sonra kendi tasarladğım pastalarla yapıcam belliki:)

  • Doğum günleri gerçekten çok eğlenceli organizasyonlar. Ne zaman bi doğum günü olsa içimde bir heyecan oluyor=) sıradaki doğum günlerinde kendi tasarladığım pastaları aldırıcam partiler için=)

  • Dünyanın en eski geleneklerinden biri ve hala ilk günkü kadar önemli. Hiç de değişmeyecek tek gelenek herhalde.

  • Almanlarla ilgili kısmı biliyordum ama Mısır’dan geldiğini bilmiyordum doğum günü meselesinin. İlginç bilgiler var, teşekkürler:)

  • Bence de öyle çok abartılacak bir yanı yok doğum gününün. 365 günden 1 i işte