Her 14 Şubat’ta, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyanın dört bir yanında, ‘St.Valentine’ adına sevgiliye pasta, şeker, çikolata, çiçek gibi bir çok hediyeler verilir. Peki, adına hediyeler verilen bu gizemli aziz kim? Bu gelenekler nereden geliyor?

Sevgililer Günü tarihi ve onun koruyucu azizinin hikayesi kesin olarak bilinmiyor. Ancak Şubat ayının uzun romantik bir ay olarak kutlandığını ve ‘St.Valentine’, yani bugün bildiğimiz adıyla Sevgililer Günü’nün, hem Hıristiyan hem de antik Roma geleneğinin izlerini içerdiğini biliyoruz. Ama Saint Valentine’in kim olduğunu ve bu eski törenle nasıl ilişkilendirildiğini şimdilik kesin olarak bilmiyoruz.

Katolik Kilisesi, hepsi şehit olan, Valentine ya da Valentinus adlarında en az üç farklı azizi tanırdı. Bir efsaneye göre ‘Valentine’, Roma’da üçüncü yüzyılda hizmet veren bir rahipti. İmparator Claudius II, evli olmayan erkeklerin, eşleri ve aileleri olanlardan daha iyi asker olduklarına kanaat getirmiş ve genç erkeklere evliliği yasaklamıştı. Bu kararın adaletsizliğini fark eden ‘Valentine’, Claudius’a meydan okudu ve genç aşıklar için gizli evlilikler düzenlemeye devam etti. Valentine’nin eylemleri keşfedildiğinde, Claudius Valentine’in ölüme mahkum edilmesini emretti.

Bazı efsaneler Valentine’in, Hıristiyanların sıkıca dövüldükleri ve işkence gördükleri Roma cezaevlerinden kaçmasına yardım ettiği için öldürüldüğünü ileri sürüyor. Bir diğer efsaneye göre, tutuklanan bir ‘Valentine’, kendisini hapisteyken ziyaret eden genç bir kıza aşık olmuş ve ilk kez sevgi içeren dileklerini bu genç kıza göndermiş. Ölümünden önce, rahibin genç kıza, üstünde “Valentine” imzalı bir mektup yazdığı söylenir; öyle ki bu ifade bugün hala kullanılmaktadır. ‘Valentine’ efsanesinin arkasındaki gerçek karanlık olsa da, hikayelerin tümü sempatik, kahramanca ve en önemlisi romantik figür olarak vurgulanıyor. Ortaçağda, belki de bu itibar sayesinde,’Valentines’, İngiltere ve Fransa’nın en popüler azizlerinden biri olacaktı.

Views 1251
Likes 0

icakedblogadmin

Bütün yazıları gör

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir