Dünyadaki en ilkel insanlar, un bulduktan kısa bir süre sonra kek yapmaya başladılar. İlk örnekler, arkeologların ezilmiş tahıllardan yapılmış, nemli, sıkıştırılmış ve muhtemelen sıcak bir taş üzerinde pişirilen basit kekleri keşfettikleri Neolitik köy kalıntıları arasında bulunmuştur. Bu ilk pastanın günümüzdeki karşılığı olarak yulaf ezmesi düşünülebilir.

Babil’lerin Mısırlılara pişirme sanatını öğrettikleri düşünülüyor olsa da pişirme, kek yapma ve pasta tasarlama başlangıcı olarak kesin bir tarih vermek çok zor. M.Ö. 1175 civarından kalma boyalı bir panel, Ramesses III’ün saray pastanesini tasvir eder, bu kalıntı birkaç çeşit kek hazırlanmasını ve bazı ekmeklerin resmini gösterir. Şekerlemelerin MÖ 700 civarında Mısır’da satıldığı yönünde de işaretler vardır.

Eski Yunanlılar ve Romalılar döneminde çok ilerleme kaydeden pastacılık, Roma İmparatorluğu’nun çöküşü ile büyük bir darbe alsa da; Amerika’nın keşfi ile tekrar canlılık kazanmış ve bugünkü butik pasta sektörünün oluşmasına dek gelmiştir. Yeni kıtanın keşfi, Avrupa’da şeker ve kakao malzemelerinin bollaşmasına sebep olmuştur. Buna bağlı olarak pastacıların sayısı artsa da devrin kuralları ve imtiyazlı aileleri, pastacıları yalnız kendilerine pasta yapmaları için himayelerine almışlar.

  1. yüzyıl Avrupa’sında Pasta süsleme sanatının başladığı bilinir. 1840’lı yıllarda, sıcaklık kontrollü fırınların ortaya çıkması                     ve kabartma tozu üretimi keklerin pişirilmesini çok daha kolay hale gelmesini sağlamıştır.

Sıcaklık kontrol teknolojisi iyileştikçe sunum ve süslemeye verilen önem arttı. Pastalar dekoratif şekiller almaya, desenler ve çiçekler şeklinde eklenmiş krema ile süslenmeye başlandılar. Gıda boyası ise kek katmanlarını vurgulamak için kullanıldı.

Pasta süsleme sanatının, bir Fransız fırıncının 1840’lı yıllarda pasta fiyatlarını arttırmak için pasta süslemeyi düşünmesi ile başladığı söylenir. 20. yüzyılın sonlarında sıfırdan pişirme azalmış olsa da, tasarım pastalar, düğün pastaları, yıl dönümü pastaları, doğum günü pastaları, partiler ve diğer özel günler gibi kutlamaların önemli bir parçası olarak kaldılar. Son zamanlarda, şeker hamuru figürleri kullanılarak hazırlanan kişiye özel butik pastalar son derece popüler hale geldi ve ülke çapında çeşitli TV şovları yarattı.

Popülerlikteki bu artış, şeker hamurunun şekil verilebilir olması, pastaya birbirinden farklı ve özel figür eklenebilmesi, lezzeti ve pürüzsüz dokusu ile pastaya şık bir görünüm kazandırmasından kaynaklanıyor olabilir.

Views 1410
Likes 0

icakedblogadmin

Bütün yazıları gör

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir